Категория: Здраве
Топ 5 неочевидни симптоми на йоден дефицит

Най-честите симптоми на йоден дефицит са известни на всеки – заболяване на щитовидната жлеза, чупливи нокти, суха кожа и коса, загуба на памет и умора.

Събрахме топ 5 неочевидни признаци на йоден дефицит, които е важно да разпознаете навреме, за да не навредите на здравето си.

Топ 5 неочевидни симптоми на йоден дефицит:

1. Чувствителност към студ

Причината е ефектът на хормоните на щитовидната жлеза върху стените на кръвоносните съдове.

За да получи топлина, тялото ни разгражда т.нар. дебел. Този процес се активира от хормони, произвеждани от щитовидната жлеза. Те дават команда на стените на кръвоносните съдове да се разширяват или свиват.

Когато няма достатъчно органичен йод, този процес започва да функционира неправилно. Произвеждат се по-малко хормони и кръвоносните съдове реагират по-зле на хормонални влияния. Може да се отделя по-малко топлина и може да почувства лек студ.

2. Запек

Хормоните на щитовидната жлеза също участват в регулирането на чревната подвижност и секрецията на храносмилателни сокове. Колкото по-голям е дефицитът на йод, толкова повече той засяга функционирането на стомашно-чревния тракт. Преминаването на храната през червата се забавя, както и елиминирането на несмлени остатъци. Резултатът е запек и интоксикация.

3. Тегло, което не изчезва

Липсата на йод потиска производството на хормоните Т3 и Т4, които контролират метаболизма. По-специално липидния (мастния) метаболизъм. Трябва да сте особено внимателни, ако теглото не спада дори когато тренирате и сте на диета.

4. Нарушения на репродуктивната система при жените

Научно доказана е пряката връзка между дефицита на йод в организма и нарушенията на цикъла при жените.

Освен това в някои случаи йодният дефицит може да причини безплодие. Резултатите от научното изследване показват: като цяло, хипофункция (недостатъчно производство на хормони Т3 и Т4) на щитовидната жлеза е установена при всички изследвани жени с увредена репродуктивна система.

5. Брадикардия (забавен сърдечен ритъм)

Хормоните Т3 и Т4, които се синтезират от щитовидната жлеза, регулират нашия метаболизъм. Поради липсата на йод те са по-малко – следователно метаболизмът ни се забавя. И в такава „хибернация“ тялото и неговите тъкани се нуждаят от по-малко кислород, за да произвеждат енергия.

Нашето тяло се адаптира към такива условия, като забавя сърдечните процеси: ритъмът намалява, количеството изпомпвана кръв за единица време става по-малко. Какъв е проблемът тук? В крайна сметка, колкото по-малко е натоварването, толкова по-малко е износването!

Проблемът е, че ставате физически неспособни да понасяте повишен стрес. Вашата физическа годност вече не е в съответствие с нормалното ви физическо състояние и възраст. Това е често срещана причина за хронична умора и слабост, дори ако нямате големи натоварвания – например по време на работа в офиса.

Как да компенсирате йодния дефицит?

Данните от интернет за количеството йод в някои зеленчуци и плодове не винаги са верни.

„Например, често срещано погрешно схващане е, че червените боровинки съдържат високо съдържание на йод. Информация за това може да се намери на много уебсайтове. 

Но всъщност не е така. Защо? В СЗО публична база данни за хранителни вещества в червените боровинки има само 0,06-0,17 мкг йод на 100. В базата данни на USDA количеството йод не е посочено – това означава или ниското му съдържание, или твърде широк диапазон от показатели. Изследванията на състава на червените боровинки не потвърждават високото съдържание на йод. И накрая, най-значимото доказателство е медицинското: при лечение на дифузна токсична гуша лекарите предписват диета без йод. В същото време червените боровинки могат да се консумират на тази диета“, каза Анатолий Хитров, президент на Vertera, ръководител на катедрата по биохимия и биотехнология в NPO, пред читателите на Pravda.Ru BIT.“

Идеален източник на органичен йод са морските водорасли. 1 кг морски водорасли съдържа до 370 000 мкг от този жизненоважен минерал. Минималният необходим дневен прием на йод за възрастен е 150 mcg на ден.

„Повечето публично достъпна информация за съдържанието на йод в зеленчуците и плодовете е невярна. Зависи колко богата на йод е почвата, в която растат. Водораслите са заобиколени от морска вода и натрупват йод от нея по цялата си повърхност“, отбелязва Анатолий Хитров.

За да се премахне йодният дефицит, лекарите често препоръчват да се яде повече риба. Но често забравят да споменат, че говорим точно за морски риби. Освен това местообитанието му играе роля.

„Например в минтая (морска риба) съдържанието на йод може да достигне до 200 мкг на 100 г прясна риба. А розовата сьомга има само около 50 мкг.

Защо? Факт е, че розовата сьомга е тихоокеанска сьомга, която влиза и в сладки води. И съдържанието на йод в тях е много ниско“, отбелязва Анатолий Хитров. — Максималното количество йод не е в месото на морската риба, а в кожата й: тя влиза в контакт с морската вода. Но е важно да се има предвид, че до половината от количеството йод в него се унищожава при готвене на високи температури.

Продуктите от морско зеле трябва да присъстват в диетата: според Министерството на здравеопазването 80% от население страда от йоден дефицит под една или друга форма. Ламинарията е богата на магнезий и желязо и съдържа много фосфор. Освен това водораслите съдържат витамини B1, B2, B12, D, A, E, C, калий и полезни полизахариди. Това е незаменим продукт за всеки, занимаващ се с фитнес или изпитващ повишен стрес върху тялото.

Източник : pravda.ru

Ключови думи: дефицит на йод, щитовидна жлеза, йод 

https://www.pravda.ru/health/1854571-iododefitcit/

Споделете:

С безплатна и неангажираща регистрация в нашия онлайн магазин получавате 30% отстъпка:

Вижте също…