Проверете диетата си: тя определено трябва да съдържа 5 „енергизатори“ – макро- и микроелементи, както и витамини, създадени от самата природа срещу умора, сънливост и слабост.
Защо се уморявате бързо и искате да спите?
Чувствате се слаби и уморени, когато на тялото ви липсва кислород. Поемането на дълбоко въздух не е достатъчно: кислородът трябва бързо да се разпространи през тъканите с кръвта. Това се извършва от червени кръвни клетки (еритроцити). Ако има твърде малко от тях, сънливостта и летаргията ще ви преследват постоянно.
ТОП 5 елемента, които повишават енергийните нива
„Веднага 3 от 5 хранителни вещества, за които ще говорим, помагат на тялото да произвежда червени кръвни клетки. Това са В12 и В9 – основните витамини срещу умора, както и желязото (Fe).“
Енергетизатор #1.
Аналогиите между работата на нашето тяло и работата на автомобила понякога са просто невероятни. За да се движи една кола има нужда от 3 неща: смес от кислород и бензин и искра. Такова е и нашето тяло: има нужда от гориво (полезни вещества), кислород (за тяхното окисляване) и „искра“, без която процесът на производство на енергия няма да започне.
Тази „искра“ е витамин B12, който стартира най-важните процеси в тялото. Съдържа кобалт (Co), който помага за трансформирането на мазнините и протеините в енергия. Освен това, заедно с желязото и медта, кобалтът регулира броя на червените кръвни клетки.
„Благодарение на кобалта, B12 помага както за производството на енергия, така и за бързото доставяне на кислород в тялото. Ето защо витаминът е научно наречен „кобаламин“. Много кобалт има и в водораслите, морските дарове, рибата, а също и в сушените манатарки.“
Друго полезно действие на B12 е, че той ефективно се бори с умората. Ето защо, ако постоянно се чувствате уморени и сънливи, причината може да е дефицит на този витамин.
Възрастните се нуждаят от 3-3,4 mcg витамин B12 на ден, децата от 4 до 10 години – 1,2 – 2,2 mcg, тийнейджърите (11 до 18 години) – 2,3 – 2,9 mcg. Нормалното ниво в кръвта е от 190 до 663 pg/ml.
Енергетизатор #2.
Ползите от витамин B9 Сигурни сме, че всеки от вас е чувал за този витамин – иначе се нарича „фолиева киселина“. И вероятно знаете, че определено се предписва на бременни жени. Защо?
„B9 помага на тялото да създава ДНК и РНК и също така регулира развитието на нови клетки. Без фолиева киселина клетките се обновяват по-бавно и по-лошо. Това може да причини много заболявания, включително рак.“
Фолиевата киселина влияе пряко върху производството на червени кръвни клетки. Недостигът му води до анемия, заболяване на кръвта, при което нивото на хемоглобина и червените кръвни клетки спада.
„Фолиевата киселина в естествената си форма се нарича фолат. Дефицитът му може да причини хронична умора поради по-бавното производство на червени кръвни клетки в костния мозък.“
Дневната нужда от витамин B9 за възрастни е 400 mcg. Бременните жени се нуждаят от 600 mcg, децата – 50-400 mcg (Роспотребнадзор). По този начин причината за високата умора може да бъде и липсата на витамин В9.
Енергетизатор #3.
Желязото (Fe) е част от молекулата на хемоглобина. Ако тялото има достатъчно желязо, това може да подобри кръвната картина и трябва да има положителен ефект върху производството на червени кръвни клетки.
„Важно! Без витамини B9 и B12 желязото ще се усвои лошо. Дори от червено месо – един от най-добрите източници на този микроелемент.“
Нормални кръвни нива за възрастни: от 5,83 до 34,5 µmol/l. Но е важно да запомните, че кръвният тест за желязо винаги се извършва заедно с допълнителни изследвания. Само лекар може да диагностицира недостиг на желязо.
Е, сега – към останалите 2 вещества, които ще помогнат за получаване на енергия, като влияят не на характеристиките на кръвта, а на клетките на нашето тяло.
Енергетизатор №4.
Как магнезият помага срещу умората Магнезият е незаменим при решаването на проблема със сънливостта, хроничната умора и слабостта. Това е така, защото е необходим за производството на АТФ, вещество, което доставя енергия в живите клетки. Без магнезий този процес се забавя, което също може да причини постоянна липса на сила.
„Магнезият е основният елемент на молекулата на хлорофила. Следователно, неговите богати източници са растенията: листни зеленчуци, зелени зеленчуци, морски водорасли.“
Кръвната плазма съдържа само 1% от общия магнезий в тялото ни. Ето защо най-често се провежда тест за дефицит в комбинация с биохимия на кръвта, проверка на нивото на хормоните, както и други електролити в урината.
„Дневният прием на магнезий е около 300 mg за жени и 400 mg за мъже (Роспотребнадзор).“
Енергетизатор #5.
Ползите от калия за енергийния метаболизъм на тялото И отново да се върнем към сравнението на нашето тяло с механизми. Всяка клетка има специална натриево-калиева помпа, която отговаря за баланса на осморегулацията (предотвратява набъбването на клетките, като по този начин ги предпазва от вътрешни увреждания). Тази помпа изпомпва калий и натрий в буквалния смисъл на думата – извежда 3 калиеви йона от клетката и вкарва в нея 2 натриеви йона.
Екскретира се повече калий (K), който е необходим за производството на ATP енергия, необходима на клетките. Без калий ще се чувствате уморени, мускулите ви ще се уморяват по-бързо и умствената работа ще се влоши.
Съдържанието на калий трябва да се попълни. Както при магнезия, зеленчуците и водораслите са богати източници.
„Дневният прием на калий е 4700 mg, за предпочитане от хранителни източници. Ако има проблеми с бъбреците, нормата се намалява до 1500-2700 mg на ден.“
Уверете се, че имате горните 5 енергизатора в диетата си и бъдете здрави!
Източник: https://journal.vertera.org/vitaminy-dlya-energii/
Ключови думи: енергия, водорасли, магнезий, витамини, verterasa
Експерт: Татяна Гудожникова, ендокринолог в GUTA CLINIC, диетолог, кандидат на медицинските науки. Занимава се с диагностика и лечение на ендокринни заболявания и свързани патологии. Член на руската и международната асоциации на ендокринолозите.