Категория: Здраве
8 важни въпроса за педиатър диетолог

Събрахме най-належащите въпроси от родители относно храненето на децата и ги зададохме на експерт. Отговорите са точно сега.

Експерт: Гоголева Сайина Петровна

Диетолог, ендокринолог. Специализация: диагностика, лечение на:

  • Заболявания на щитовидната жлеза.
  • Нарушения на въглехидратния метаболизъм (диабет).
  • Невроендокринни патологии.

Консултира пациенти с наднормено тегло, затлъстяване и метаболитен синдром.

Какви храни изобщо не трябва да се дават на дете?

Няма такива продукти. Но има деца на различна възраст – всяко от тях трябва да следва свои собствени правила за хранене. Условно можем да разделим ограниченията върху определени продукти на два вида: забрана поради възможно увреждане на здравето на детето и ограничения с цел по-здравословна диета.

Поради потенциалната вреда за здравето, не трябва да давате мед на дете, което все още не е на една година.

Медът може да бъде опасен за децата през първата година от живота поради риска от заразяване с ботулизъм. Чревната микрофлора, която защитава възрастните, все още не се формира при бебето.

Също така на деца под 5 години не трябва да се дават термично необработени храни или ястия с тях – например суши или ролца (съдържат сурова риба), недостатъчно изпечена пържола. Същото важи и за непастьоризираното мляко, синьото сирене и т.н.

Пушените меса и полуфабрикатите също са изложени на риск поради високото съдържание на сол и натрий. И разбира се, трябва напълно да премахнете продуктите, ако детето има някакви медицински показания, свързани с тях: например с алергии.

Трябва ли детето да бъде принуждавано да яде?

Не, не е необходимо. Често можете да срещнете мнението, че малките деца „не чувстват“ глад. Поради това родителите се притесняват, че детето, което отказва големи порции, ще бъде недохранено. Започва убеждаване, което като правило кара децата да станат още по-отвратени от храната.

Най-добрата стратегия за справяне с малко дете е да не му пречите да се храни. Практиката показва, че в повечето случаи родителите просто не са достатъчно търпеливи. Такова дете изяжда, ако не цялата, то по-голямата част от порцията, просто му трябва повече време, за да го направи.

Как да разберете дали бебето ви получава достатъчно храна?

Всяко дете има свой собствен апетит, който зависи от характеристиките на растящия организъм, околната среда и настроението. В ранна възраст децата все още не умеят да контролират емоциите си – а това се отразява и на апетита им. Апетитът зависи и от възрастта.

Тялото на детето преминава от фазата на активен растеж към стабилизиране от 2 до 4-5 години. След това отново активен растеж до 7-8 години – и отново спад. Ето защо не е изненадващо, че през тези периоди апетитът ви може да е по-слаб.

Също така, по отношение на апетита, не трябва да сравнявате детето си с други деца, дори и да са сходни по височина и тегло. Приемете го като основно правило: ако детето се развива добре, е активно, весело, не се притеснява от слабост и сънливост, а теглото и височината му приблизително съответстват на възрастовата му група, това означава, че количеството храна, което консумира, е достатъчно за него.

Влияе ли липсата на витамини на апетита на детето?

Ако подозирате състояние на дефицит, първото нещо, което трябва да направите, е да се консултирате с лекар и да си направите изследвания за витамини и минерали. И едва след това, ако резултатите потвърдят дефицита, започнете да го коригирате с витаминни и минерални комплекси (отново, както е предписано от лекаря) и правилната диета.

Няма доказателства за директен ефект от недостига на витамини върху апетита на детето. Единственият витамин, чийто дефицит се свързва с желанието за храна, е B1: той участва в метаболизма на въглехидратите и неговият дефицит увеличава производството на грелин, хормона на глада.

Какви полуготови продукти може да яде дете?

Полуфабрикатите могат да се разбират като различни продукти. Повечето от тях наистина са вредни поради високото съдържание на сол, мазнини и консерванти. Но има, например, полуготови зеленчукови продукти: същите замразени зеленчуци, които са естествена, вкусна и здравословна гарнитура за всяко ястие. Можете също така да използвате насипни смеси за супи (не на кубчета или „инстантни“ супи, а смес от зърна).

Допустим вариант са полуготовите рибни продукти: панирани филета, рибни котлети. Рецептата не позволява добавяне на много наситени мазнини и подправки, каймата е здравословна поради високото си съдържание на витамини и микроелементи.

Възможно ли е да се дават плодови сокове на малко дете?

Изглежда, че е трудно да се намери по-безвреден продукт за здравето на детето от плодовите сокове. Но и тук ни очаква изненада: експерти от Европейското дружество по педиатрия, гастроенерология, хепатология и хранене (ESPGAN) се противопоставиха на въвеждането на сокове в диетата на деца под 1 година.

Колко сок може да изпие детето? Препоръки на ESPGAN:

  • до 120 ml/ден – деца от 1 година до 3 години;
  • до 180 ml/ден – деца 4–6 години;
  • до 240 ml/ден – за възраст 7–18 години.

Как да научим детето си да яде здравословни храни и ястия?

Има две причини за нежеланието да се ядат такива продукти – детето просто не харесва вкуса, консистенцията или външния вид на продукта. Втората причина е психологическа: тя е изключително рядка и по правило е свързана с хранително разстройство (хранително разстройство).

Можете да научите детето си да яде здравословна храна, като използвате следните методи:

  • Включете децата в приготвянето на ястия от такива продукти. Колкото по-често ги виждат, толкова по-малко отхвърляне ще има. Освен това винаги ще бъде по-приятно за детето да яде нещо, което сам е приготвил.
  • Дайте пример. Не можете да изисквате от дете това, което вие самите не правите.
  • Пригответе вариации на ястия, които включват храни, които не харесвате. Например палачинки с моркови и тиква, паста от елда и др.

Колко захар може да приема едно дете?

Как да отбием детето от сладко? На първо място, нормализирайте консумацията му. Световната здравна организация дава следните препоръки за приема на захар от деца:

  • 4-6 години – не повече от 19 г на ден, това е около 5 кубчета захар;
  • 7-10 години – не повече от 24 г на ден, 6 кубчета;
  • от 11 години – не повече от 30 g, 7 кубчета.

Моля, обърнете внимание: захарите, добавени към храни или напитки, включително захарта в меда, сиропите и соковете, също се броят. Въпреки че това са „естествени“ захари, те имат същите ефекти върху тялото като обикновената рафинирана захар. Затова се препоръчва да не се въвежда добавена захар в диетата на децата до 4-годишна възраст.

Внимание! Всички промени в диетата, въвеждането на диети, диагностиката и интерпретацията на тестовете трябва да се извършват от лекуващия лекар или диетолог на детето.

ОСИГУРЕТЕ НА ДЕТЕТО СИ ВСИЧКО НЕОБХОДИМО чрез детската храна Smart Kid!

Източник: https://journal.vertera.org/

Ключови думи: Ламинария, водорасли, детска нутрициология, здравословно хранене, здравословно хранене за деца, здраве, фукус, гел от ланимария, келп.

Споделете:

С безплатна и неангажираща регистрация в нашия онлайн магазин получавате 30% отстъпка:

Вижте също…

Таласотерапия: какво е това?

Таласотерапия: какво е това?

Таласотерапията често се свързва само със спа процедури и лечебни и рехабилитационни програми в курортите. Но всъщност...