Категория: Здраве
Какви витамини съдържа водораслото?

Моретата и океаните на Земята могат да се нарекат „концентрат“ на съдържанието на почвата: водата, която влиза в тях, носи със себе си минерали, измити от земната кора. Те се разтварят в морската вода и се натрупват в огромни количества. Атмосферата, която заобикаля организмите на земната повърхност, не притежава тези свойства. Следователно такова високо минерално съдържание е просто невъзможно в нито едно растение или животно на сушата.

Но ситуацията с витамините е различна – в морската вода изобщо няма такива (както и във всяка друга). Защо?

Витамините са органични съединения. Те могат да се образуват (този процес се нарича биосинтеза) само в растения или живи организми. Този процес често изисква същите минерали, както и специфични условия на околната среда (температура, влажност, слънчева светлина, наличие на определени микроорганизми и др.). Те не могат да се появят във водата сами.

Следователно терминът „морски витамини” най-често се отнася за комплекс от минерали, които се съдържат в големи количества в морската вода. Това наименование се използва и от редица производители, добавяйки стандартен витаминен комплекс към „морските” минерали (йод, фосфор, калций, селен, магнезий, силиций и др.).

Но не си мислете, че прилагателното „морски“ е просто маркетингов трик. Много минерали, важни за човешкото здраве, всъщност се намират в големи количества само в морската вода или във водораслите и морските дарове, които влизат в контакт с нея. Такива минерали включват, например, йод, който е необходим за щитовидната жлеза (дневната норма според СЗО е 120-150 mcg), силиций (20-30 mg), селен (70 mcg), калий (от 1800 до 4700 mg).

Но има и продукти, които първоначално съдържат комплекс от „морски витамини“. Това са морски кафяви водорасли – келп ( ламинария ) и фукус . Те съдържат богат витаминен състав, голямо разнообразие от минерали във високи концентрации и повече от сто полезни вещества.

Витамини, микро- и макроелементи в морските водорасли

В справочника „Химически състав на руските хранителни продукти“, редактиран от член-кореспондент на MAI, професор I. M. Skurikhin и академик на Руската академия на медицинските науки, професор V. A. Tutelyan, се казва, че морските водорасли съдържат общо 35 витамина, микро- и макроелементи.

Също така е важно тялото да усвоява по-лесно витамините в естествената им форма, отколкото в изкуствено синтезирана форма. В това отношение водораслите действат като идеален природен „морски“ витаминно-минерален комплекс.

Анатолий Хитров – ръководител на катедрата по биохимия и биотехнология на НПО БИТ за МИР 24

За разлика от растенията на сушата, келпът няма корени: той абсорбира микро- и макроелементи от морската вода с цялата си повърхност. Това е причината за високото съдържание на йод, калций, магнезий, фосфор, силиций, кобалт, витамини В, РР, К. Водораслите – келп и фукус – съдържат много полезни полизахариди.

Един от тях е фукоиданът : той активира имунната система, облекчава гастрит и подпомага заздравяването на язва на стомаха и дванадесетопръстника. Най-важното свойство на фукоидан са неговите антикоагулантни свойства: той предотвратява образуването на кръвни съсиреци.

Можете да проучите подробно състава на полезните вещества в морските водорасли в нашата статия за ползите от водораслите, но сега ще се съсредоточим само върху витамините.

Витамин А

Нарича се още ретинол. Укрепва защитните сили на организма, прави костите по-здрави и кожата по-здрава. Укрепва зрението, като спомага за обновяването на фоторецепторите на очите и предпазва от т.нар. „нощна слепота“: заболяване, наречено „хемералопия“, при което окото развива смущение във възприемането на светлина. Дневната нужда от витамин А за възрастен е 900 mcg.

Витамини от група В

B1 (тиамин)

Той участва в цял комплекс от биохимични реакции на организма: от протеиново-мастния метаболизъм до провеждането на нервните импулси, което е много важно за нормалното функциониране на сърцето, червата, мускулите и централната нервна система. На възрастен се препоръчва да приема 1,5 mg витамин B1 на ден.

B2 (рибофлавин)

Подобно на B1, витамин B2 помага за регулиране на метаболизма и също така изпълнява важна функция – участва в синтеза на червени кръвни клетки и хемоглобин в кръвта. Възрастен се нуждае от 1,7 mg B2 на ден

B3

Друго име е витамин РР, известен още като ниацин. Важен е, защото влияе върху образуването на ензими, които помагат за усвояването на хранителните вещества. Участва пряко в реакциите на окисление и редукция на клетъчно ниво, които ни дават енергия. Витамин B3 също се използва от тялото в регулирането на програмираната клетъчна смърт (апоптоза) и синтеза на ДНК. Дневната нужда от B3 е 15 до 25 mg.

B5

Друго име е пантотенова киселина. „Храни” полезната чревна микрофлора, участва в производството на хемоглобин и метаболизма. Има положителен ефект върху концентрацията, вниманието и когнитивните функции поради влиянието си върху производството на невротрансмитери в мозъка. Възрастните се нуждаят от 5-10 mg витамин B5 дневно.

В6 (пиридоксин)

„Витамин на настроението“, необходим на нервната система за нормалното функциониране. Дневен прием: 2 мг.

B7

Известен също като „витамин H“ или биотин. Играе жизненоважна роля в процесите на превръщане на консумираната храна в енергия – особено за превръщането на глюкозата. На възрастен се препоръчва да приема до 30 mcg витамин B7 на ден.

B9 (фолиева киселина)

Помага на тялото да синтезира ДНК и РНК, а също така регулира развитието на нови клетки. Без фолиева киселина клетките се обновяват по-бавно и по-лошо, а производството на „хормона на щастието“ серотонин намалява, което се отразява негативно на качеството на живот и състоянието на нервната система. Приемът на B9 се е превърнал в задължителна част от медицинските грижи по време на бременност от ранните етапи – витаминът помага да се избегнат дефекти на невралната тръба на плода.

Панкова Татяна Ивановна – акушер-гинеколог, главен лекар на Центъра за възстановителна медицина „ЕГО“ за kp.ru

Проучванията показват, че ежедневният прием на фолиева киселина няколко месеца преди бременност може да намали риска от вродени малформации на плода в 70% от случаите. Фолиевата киселина почти не се натрупва в тялото. Произвежда се от полезната чревна микрофлора в много малки количества и рискът от дефицит е много висок.

В12 (кобаламин)

Друг витамин В, който е важен не само за нервната система, но и за синтеза на кръвта (помага на тялото да произвежда еритроцити – червени кръвни клетки). В допълнение, B12 активира метаболизма на клетъчно ниво.

Източник: Helix Lab

Витамини и микроелементи, участващи в регулацията на хемопоетичната система.

Желязото, фолиевата киселина и витамините В12 и В6 са ключови компоненти на хемопоезата. Ролята на другите микронутриенти също е важна, но не е определяща.

Препоръчителният дневен прием на B12 за възрастни е около 3 mcg.

Витамин С

Аскорбиновата киселина, която познаваме от детството, всъщност е мощен антиоксидант, който предпазва клетките от увреждане от продукти на окислителни реакции. Освен това укрепва имунната система, поддържа здравината на костите и стимулира производството на колаген.

Съдържанието на витамин С в тялото на жените е по-високо, отколкото при мъжете. Учените все още не могат да намерят причината за това явление – това съотношение остава същото дори при прием на едно и също количество витамин с хранителни добавки.

Мъжете се нуждаят от повече витамин С – 90 мг на ден, жените – 75. Но по време на бременност нуждата на нежния пол от витамина нараства до 90 мг дневно.

Витамин Е

Друго име е токоферол. Предпазва клетките от увреждане от свободните радикали, изключително важен е за здравето на репродуктивната система и имунитета.

Приемът на витамин Е при разширени вени намалява риска от образуване на кръвни съсиреци. Той обаче не действа върху факторите на кръвосъсирването, а подобрява състоянието на клетките, покриващи венозната стена. Тромбоцитите се „придържат“ към тях по-малко, което намалява вероятността от образуване на тромби.

Източник : Freedman JE, Keaney Jr. JF Инхибирането на тромбоцитната агрегация с витамин Е е независимо от антиоксидантната активност // The Journal of nutrition vol. 131.2 (2001): 374S-7S.

Препоръчителният дневен прием на витамин Е е 10-15 mg.

Витамин D

Един от най-важните витамини за човешкото тяло, който отговаря за усвояването на калция и фосфора. В допълнение, витамин D е необходим за синтеза на серотонин в червата, регулиране на метаболизма на мазнините и поддържане на сърдечно-съдовата система. Препоръчителният дневен прием на витамин D за възрастни е 600-800 IU (приблизително 15-20 mcg).

Витамин К

Особеността на витамин К е, че той съществува в 2 форми. Първият е филохинонът (K1) – намира се в марули, броколи, зеле, спанак и морски водорасли (55% от дневната норма). Източници на втората форма на витамина – менахинон (К2) – са продуктите на ферментацията (сирене, ферментирали соеви зърна в азиатската кухня и др.), животинските мазнини и месото, хранено с трева. Една от основните му функции е регулирането на кръвосъсирването. В същото време витамин К предпазва кръвоносните съдове от калцификация, предотвратявайки тяхната крехкост и чупливост. Дневната нужда от витамин К за възрастни е 120 mcg.

Витамин H

Известен е още като биотин (B7). Това е коензим (вещество, което е част от ензими, които помагат за смилането на протеини, мазнини и въглехидрати от храната), който също има стимулиращ ефект върху синтеза на колаген в тялото. Друга важна функция на биотина е влиянието му върху производството на инсулин и нормализирането на нивата на кръвната захар.

Доказано е, че витамин B7 (биотин), особено когато се комбинира с хром, помага за понижаване на нивата на кръвната захар при хора с диабет. Биотинът повишава нивата на кръвната захар, защото насърчава активността на инсулина, който е основен хормон, необходим за връщане на нивата на кръвната захар до балансирано състояние. Биотинът намалява експресията на ензими, които стимулират производството на глюкоза в черния дроб, така че по-малко захар влиза в кръвта.

Източник: Роспотребнадзор .

Дневната нужда на тялото на възрастен от витамин B7 е 50 mcg на ден.

Съдържание на витамини в морските водорасли

Пълният списък на витамините, съдържащи се в келпа, е представен в таблицата.

Витамин

Съдържание

Норма (за възрастни)

% от нормата в 100гр

% от нормата в 100 kcal

100% от нормата

Витамин А, RE

2,5 мкг

900 мкг

0,3%

1,2%

36000 гр

Бета каротин

0,15 мг

5 мг

3%

12%

3333 гр

Витамин B1, тиамин

0,04 мг

1,5 мг

2,7%

10,8%

3750 гр

Витамин B2, рибофлавин

0,06 мг

1,8 мг

3,3%

13,3%

3000 гр

Витамин B4, холин

12,8 мг

500 мг

2,6%

10,4%

3906 гр

Витамин B5, пантотен

0,642 мг

5 мг

12,8%

51,4%

779 гр

Витамин B6, пиридоксин

0,02 мг

2 мг

1%

4% 10000 гр

Витамин B9, фолати

2,3 мкг

400 мкг

0,6%

2,4%

17391 гр

Витамин B12, кобаламин

1 мкг

3 мкг

33,3%

133,7%

300 гр

Витамин С, аскорбинова

2 мг

90 мг

2,2%

8,8%

4500 гр

Витамин Е, алфа токоферол, ТЕ

0,87 мг

15 мг

5,8%

23,3%

1724 гр

Витамин H, биотин

3 мкг

50 мкг

6%

24,1%

1667 гр

Витамин К, филохинон

66 мкг

120 мкг

55%

220,9%

82 гр

Витамин РР, NE

0,4 мг

20 мг

2%

8%

5000 гр

Източник: Skurikhin I.M. и др.Химичен състав на хранителни продукти.

Защо не се усвояват всички витамини от морските водорасли

Основната пречка за пълното усвояване на полезните вещества в морските водорасли е плътната целулозна обвивка на клетките на водораслите. Хората нямат ензими, които да го разграждат (за разлика например от преживните животни). Следователно усвояването не само на витамини, но и на полезни полизахариди, минерали и други биоактивни вещества от водорасли в изсушен, нарязан или микронизиран вид според някои данни е само 10-15%.

За да увеличите степента на усвояване на витамините от морските водорасли, първо трябва да разградите целулозната обвивка, така че тялото да има достъп до клетъчното съдържание на водораслите.

Специализиран хранителен продукт за диетично лечебно хранене от ламинария Vertera.

Удостоверение за държавна регистрация RU.77.99.19.004.R.003008.09.20

Плътната клетъчна стена се разрушава в процеса на производство на специализирани, лечебно-диетични и лечебно-профилактични хранителни продукти на базата на морски водорасли в гелообразна, водоразтворима форма. Благодарение на него ценното съдържание на клетките на водораслите се усвоява на 90-95%. В резултат на това тялото получава голямо количество полезни вещества и витамини. И като се има предвид, че водораслите съдържат около 370 000 mcg йод на 1 kg, дори малка част от продукта е достатъчна, за да предотврати йоден дефицит.

Източник: https://journal.vertera.org/

Ключови думи: Ламинария, водорасли, витамини, минерали, морски витамини, нутрициология, здравословно хранене, здравословно хранене за деца, здраве, фукус, гел от ланимария, келп.

Споделете:

С безплатна и неангажираща регистрация в нашия онлайн магазин получавате 30% отстъпка:

Вижте също…