Категория: Здраве
Възли на щитовидната жлеза: 7 отговора на основните въпроси

Събрахме всички най-важни неща, които трябва да знаете за тиреоидните възли.

Статията е проверена от експерт
Експерт: Татяна Гудожникова
Ендокринолог в GUTA CLINIC, диетолог, кандидат на медицинските науки. Занимава се с диагностика и лечение на ендокринни заболявания и съпътстващи патологии. Член на руската и международните асоциации на ендокринолозите.

Често задавани въпроси

Какво означават възлите на щитовидната жлеза?

Възелът е образувание, което се появява поради прекомерно делене на клетките на щитовидната жлеза. Появата им в повечето случаи показва липса на йод (йоден дефицит). Повечето нодули са доброкачествени.

„Нодуларната гуша“ всъщност са възли в щитовидната жлеза?

Да. Гушата е уголемяване на щитовидната жлеза или на отделни нейни зони. Активното делене на жлезните клетки може да причини появата на възли. Следователно, това състояние се нарича нодуларна гуша.

Колко често тиреоидните възли са злокачествени?

Според статистиката, делът на злокачествените новообразувания сред тиреоидните възли, открити чрез ултразвук, е от 4 до 10%.

Възможен ли е йод при възли на щитовидната жлеза?

В случай на нодуларна гуша се препоръчва да спрете приема на калиев йодид, докато не се консултирате с ендокринолог. Оценката се прави въз основа на резултатите от ултразвуково изследване и изследване на антитела към тъканта на щитовидната жлеза. Ако те са повишени, приемът трябва да се спре.

Много производители първоначално не препоръчват приема на лекарства, съдържащи йод, за възли в щитовидната жлеза. Например, инструкциите за „Йодомарин 200“ показват, че приемът на лекарството в дози от 300–1000 мкг/ден (с изключение на предоперативна йодна терапия) е противопоказан при нодуларна гуша.

Възли на щитовидната жлеза – какви са нормалните размери?

Възел от всякакъв размер в щитовидната жлеза не е нормален. Възли с размер до 1 см могат да се считат за относително безопасни; Лекарите ги наричат ​​фокална хиперплазия. В този случай е необходимо да се следи състоянието на възела, поне веднъж годишно, чрез ултразвуково изследване и посещение при ендокринолог.

Как да се лекуват възли на щитовидната жлеза?

При малки възли лечението се провежда с тиреоидни хормони и йодсъдържащи лекарства. При големи лимфни възли може да се наложи операция за отстраняване на част от щитовидната жлеза или пълното ѝ отстраняване (тироидектомия).

Възли по щитовидната жлеза. Какво означава това?

Нодулите (т.нар. „нодуларна гуша“) са новообразувания в тъканта на щитовидната жлеза. Наличието на възли в щитовидната жлеза означава, че структурата на отделните ѝ участъци е нарушена поради влиянието на различни фактори.

Повечето от диагностицираните лимфни възли са доброкачествени , като значителна част (до 70%) от тях се откриват случайно и не причиняват неудобства на пациентите.

Макарин Виктор Алексеевич – хирург-ендокринолог, онколог, кандидат на медицинските науки

Злокачествен отговор от биопсия на тиреоидни възли може да се получи в 5% от случаите.

Разпространението на тиреоидни възли се увеличава с възрастта. При жените възлите се срещат почти 4 пъти по-често, отколкото при мъжете. Причината е, че по време на бременност и кърмене щитовидната жлеза на жената изпитва повишено натоварване. За да произведе дозата хормони, необходима на майката и детето, то се увеличава по размер – и това е рисков фактор.

Пугавко Татяна Бонифатиевна – ендокринолог 1-во тримесечие.

Ако възелът има признаци на доброкачественост, прогнозата е добра. Ако има признаци на злокачественост, може да се наложи по-сериозно лечение. Но няма нужда да се паникьосвате предварително: има различни видове злокачествени тумори на щитовидната жлеза. Повечето от тях сега се лекуват добре. Основното е да не се бавите и да посетите лекар навреме.

Причини за появата

Има почти 100% вероятност възлите на щитовидната жлеза да означават , че имате йоден дефицит. В нашата страна това е причината за огромното мнозинство от случаите на уголемяване на щитовидната жлеза. Освен това, буквално всички са изложени на риск: всички региони на Русия изпитват недостиг на този микроелемент.

Тялото съдържа около 15–20 мг йод, от които 70–80% се намират в щитовидната жлеза. Ако има достатъчно йод, той произвежда 90–110 мкг тироксин и 5–10 мкг трийодтиронин. Нормалният метаболизъм, функционирането на сърцето и кръвоносните съдове, храносмилателната и нервната система на тялото зависят от съдържанието на тези хормони в кръвта .

Ако приемате по-малко йод от нормалното , щитовидната жлеза започва да преструктурира функциите си. По този начин тя се опитва да поддържа количеството произведени хормони. За да уловят колкото е възможно повече йод от кръвта, клетките на щитовидната жлеза започват да увеличават обема си и да се делят по-интензивно. Ето как се развива ендемична гуша , която увеличава риска от поява на възли.

Свириденко Наталия Юриевна – доктор на медицинските науки. Ендокринологичен изследователски център на Руската академия на медицинските науки.

Ендемичната гуша е предразполагащ фактор за развитието на много заболявания на щитовидната жлеза, включително нодуларни образувания.

Други, по-рядко срещани причини за образуване на тиреоидни възли могат да включват:

  • Последици от йонизиращо лъчение (например при опасно производство).
  • Интоксикация и отравяне.
  • Наследствен фактор.

Наръчник „Кистични образувания и възли в щитовидната жлеза“ – клиника ВМТ на името на Н.И. Пирогов, Санкт Петербург

Ако работите в производствено съоръжение, което включва лакове, бои, горива, тежки метали, рискът от развитие на тиреоидни възли се увеличава.

Каква е опасността?

Доброкачествени (добре дефинирани) лимфни възли

Те могат да накарат щитовидната жлеза да започне да произвежда тироксин и трийодтиронин в по-големи количества от необходимото. Тоест, развива се хипертиреоидизъм. Ако лечението не започне, то ще приеме хронична форма – тиреотоксикоза .

Друг проблем е естетическият: голям възел може визуално да промени силуета на врата. Освен това може да причини дискомфорт при носене на дрехи и др.

Маркович Кристина Кристовна – ендокринолог, лекар от най-висока категория. Директор на московските клонове на клиниката „Чигота“ (Сърбия) и Медицинския център „Северна Естония“ (Естония).

Наличието на възли в щитовидната жлеза не показва сериозна патология, а само временен неуспех във функционирането ѝ. Ако те са малки и колоидни по природа, тогава не се изисква лечение.

Злокачествени възли

Те представляват висок риск, защото могат да метастазират (да се разпространяват като нарастващ тумор в съседни тъкани), причинявайки рак на щитовидната жлеза.

Възлите се класифицират като единични и множествени. Доказано е, че в огромното мнозинство от случаите ракът е причинен от единични лимфни възли.

Кои възли могат да се считат за нормални по размер?

Няма. Както следва от определението и механизма на възникване на възли, това са промени в структурата на жлезистата тъкан. И ако всичко е наред, те изобщо не би трябвало да съществуват.

Лекарите обаче казват, че образувания, които не достигат 1 см в диаметър, не се лекуват . В медицината те се наричат ​​фокална хиперплазия на щитовидната жлеза и се стига до заключението, че са относително безопасни за здравето. При такава диагноза се препоръчва ултразвуково наблюдение и посещение при ендокринолог поне веднъж годишно. Те също така дават кръв за йодсъдържащи хормони, за да разберат дали има някакви отклонения в производството им от жлезата.

Структурните промени в щитовидната жлеза могат да бъдат открити само с помощта на ултразвук; образувания с диаметър до 10 мм не могат да се напипат чрез палпация. Ако размерът е равен или по-голям от 1 см, се предписва биопсия на щитовидната жлеза, за да се определи дали туморът е доброкачествен или не.

Как да се отървете от бучки по щитовидната жлеза

Използват се 3 вида лечение:

1. Хормонални и йодсъдържащи лекарства, предписани от лекар. Това е консервативен вариант за лечение. Ефективността му може да бъде по-висока, ако менюто ви включва храни с високо съдържание на органичен йод.

2. Минимално инвазивни техники за лечение. Извършва се склеротерапия (разтваряне на възли с етанол), разрушаване на образувания с лазерно или радиочестотно нагряване.

3. Хирургична интервенция. Премахване или на самата неоплазма, или на самата щитовидна жлеза – нейния лоб или целия орган.

Мелниченко Галина Афанасиевна – доктор на медицинските науки, заместник-председател на Руската асоциация на ендокринолозите, академик на Руската академия на медицинските науки, директор на Института по клинична ендокринология.

Ако възелът започне да расте, трябва да посетите лекар възможно най-скоро. Премахването на възела е необходимо, ако след пункция се открие рак. Хирургичното лечение е необходимо и при фоликуларната неоплазия, междинна група тумори на щитовидната жлеза. 10% от тях могат да бъдат злокачествени.

Понякога възниква въпросът за премахване на доброкачествена колоидна гуша, ако тя достигне големи размери. В този случай се отстранява не само възелът, но и цялата щитовидна жлеза. Всички операции се извършват през малки разрези.

Каква трябва да бъде превенцията на възли на щитовидната жлеза? Всъщност, единствената ефективна мярка е консумацията на необходимото количество йод. Най-добре е в менюто да се включат храни, богати на йод, или специализирано хранене.

Освен това, йод може да се приема, дори ако вече са диагностицирани възли: той се включва в курса на лечение заедно с хормонални лекарства (ако има такава необходимост).

Как да се храним правилно, ако жлезата е била отстранена?

Най-лошият сценарий е пълното отстраняване на щитовидната жлеза поради образуването на злокачествен тумор. В този случай, освен приема на L-тироксин (синтетичен аналог на тиреостимулиращи хормони), е необходима и специална диета.

Диетата при отстранена щитовидна жлеза трябва да включва храни, които съдържат големи количества:

  • Йод
  • Цинк
  • Кобалт
  • Мед

Сред тях са морска риба, морски дарове, водорасли келп и фукус , ягоди, боровинки и цариградско грозде, брюкселско зеле и карфиол.

Моля, обърнете внимание, че съдържанието на полезни микроелементи е по-високо във водораслите, които се добиват в студени води. Това е научно доказано.

Може ли възелът да се разреши сам?

Само онези тиреоидни лимфни възли, чийто размер не надвишава 5–6 мм, могат да се разрешат сами . Ако са по-големи, това е изключено , казват експертите.

Малки бучки в щитовидната жлеза не могат да бъдат открити без ултразвук. Може би просто не знаете, че съществуват. Освен това, чувството за стягане в гърлото често се бърка със симптоми на възли на щитовидната жлеза. Въпреки че в много случаи причината е различна .

Много лекари препоръчват периодично да се прави ултразвук на щитовидната жлеза, дори без причина за безпокойство. Но определено трябва да се подложите на изследване, ако имате следните симптоми:

  • Летаргия, слабост, бърза умора.
  • Чувство на силна сънливост през деня.
  • Чувствате се раздразнителни, настроението ви се променя драстично.
  • Развила се е сърдечна аритмия и изпитвате задух.
  • Изпотяването се е увеличило (или, обратно, е намаляло).
  • Пръстите на ръцете ми започнаха да треперят.
  • Внезапно сте отслабнали или качили тегло.
  • Косата ми започна да пада.
  • Забелязах субфебрилна (37 – 38 градуса) температура за дълго време.
  • Усещане за малко чуждо тяло в гърлото.
  • Палпируема бучка под кожата в областта на щитовидната жлеза.

Пътят към здравето на щитовидната жлеза не е лесен, но ултразвукът е първата стъпка, която трябва да се направи.

Няма двама еднакви хора. За всички въпроси, свързани със здравето на щитовидната жлеза, силно препоръчваме да се консултирате с Вашия лекар.

Източник: https://journal.vertera.org/

Ключови думи: Ламинария, водорасли, йод, щитовидна жлеза, морски витамини, гел от ланимария, келп.

Споделете:

С безплатна и неангажираща регистрация в нашия онлайн магазин получавате 30% отстъпка:

Вижте също…